„Kartais pajuntu natūralų poreikį pakalbėti su žiūrovais ne prozos forma“, – sako aktorė Nelė Savičenko

Nelė Savičenko – Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė, pasižyminti ypatingu švelnumu, atidumu bei įtaigumu. Ši aktorė sugeba perteikti pačias įvairiausias jai paskirtas roles ir persikūnyti į dramatiškiausius ar nuoširdžiausius personažus. Džiazo virtuozai Petras Vyšniauskas ir Arkadijus Gotesmanas – duetas, ilgus metus kartu vykdantys koncertinę veiklą ir ieškantys vis naujų būdų, kaip nustebinti ne tik Lietuvos, bet ir užsienio klausytojus. Muzikantus sieja begalinė meilė ne tik muzikinių eksperimentų paieškai, bet ir muzikiniam dialogui su kitų krypčių menais, ypatingai literatūra. Būtent literatūros ir muzikos dermė, muzikantų ir aktorės talentas persipina programoje „Meilės sonetai“.

Nele, ar turite mylimiausią eilių apie meilę autorių?

Mano mėgstamiausio eilių apie meilę autoriaus nėra, kaip, turbūt, nėra poeto, rašančio tik meilės tema. Apskritai nesu vien meilės lyrikos gerbėja, tuo labiau, kad tie metai jau praėjo, dabar įdomu žvelgti į tai iš kitokio kampo. Bet, jei jau klausiat – geresnio meilės sonetų autoriaus už Šekspyrą nežinau.

Kokia teatro scena Jums patinka labiau: vaidinant solo ar su trupe?

Man tenka skaityti poeziją gal ne taip dažnai, kaip norėčiau. Labai daug laiko atima spektakliai, gastrolės, o paruošti gerą poezijos vakarą užtrunka ne mažiau laiko, nei spektaklį, todėl kartais pajuntu natūralų poreikį pakalbėti su žiūrovais ne prozos forma, deja, tai nutinka labai retai. O dėl scenos… Solo aš beveik nevaidinu, man būtų liūdna be kolegų.

Ar skaitovas yra aktorius? Ir, ar Jūs įsijaučiate deklamuodama eiles taip pat, kaip vaidindama personažą pjesėje?

Skaitovas, be abejo, yra tą vakarą aktorius, juk jis kalba ne savo žodžius, o poeto, ieškodamas tuose tekstuose sau artimų dalykų, kalbėdamas įvairiomis temomis, stengdamasis jas kuo pilniau išreikšti, pasitelkiant savo patirtį ir jausmus. Jeigu tekste yra spalvingas, įdomus personažas, skaitovas privalo jam suteikti kuo įtikinamesnių, ryškesnių spalvų. Taigi, be abejonės,- be įsijautimo, tikėjimo, kad tai pergyveni ir tu pats, kalbėdamas nuo scenos,- eilėraštis neras atsako klausytojų tarpe.

Kas laukia klausytojo, atėjusio į „Meilės sonetų“ vakarą?

Pirmiausia, tai nebus vien tik sonetai, greičiau tai – eilės apie meilę. Jos bus labai įvairios: liūdnos, komiškos, tragikomiškos, ir, žinoma lyriškos. Tai bus įvairūs poetai: ir mūsų amžininkai, ir klasikai. O ką jau kalbėti apie du mūsų garsius muzikantus Petrą Vyšniauską ir Arkadijų Gotesmaną, kurių kūryba galėsime džiaugtis šiame vakare. Kviečiu ateiti ir pasinerti į jausmų vandenyną.

Arkadijus Gotesmanas:

Arkadijau, kaip pradėjote bendradarbiauti su Petru Vyšniausku?

Su Petru Vyšniausko pradėjome groti 1989m., kaip duetas „PETRARKA“ (PETRas +АRKAdijus, aut.past.). Tai taip pat žinomo XIV a. meilės sonetų rašytojo Petarkos pavardė. Mūsų su P. Vyšniausku atliekama muzika perduoda tai, kas skamba meilės sonetuose. Pirmieji praeito šimtmečio dešimtajame dešimtmetyje, Lietuvos blokados laiku išsileidome lietuvišką šiuolaikinės avangardinės improvizacinės muzikos kompaktinį diską „LIETUVA“, kurios prodiuseris – Antanas Gustis.

Kaip prikalbinote N. Savičenko jungtis į bendrą trio?

Mes visada esame šalia teksto – pjesės, eilėraščių, sonetų. Nelė Savičenko ir PetrArka – visiškai naujai suburtas trio, kurio žavumą papildo Nelės skaitomos eilės. Išgirstos eilės ir joms pritariama saksofono ir mušamųjų muzika žiūrovus sušildys ir padovanos šiltą, meilės prisodrintą vakarą.

Vasario 14 d. 18 val. Šiaulių kamerinėje salėje „Polifonija“ (Aušros al. 15, Šiauliai) klausytojai turės galimybę išgirsti N. Savičenko skaitomus meilės eilėraščius iš A. Achtamovos, S. Gedos, Baltakio ir kt. autorių kūrybos bei pasiklausyti P. Vyšniausko (saksofonas) ir A. Gotesmano (perkusija) meilės sonetų interpretacijų.

Daugiau: https://www.etaplius.lt/kartais-pajuntu-naturalu-poreiki-pakalbeti-su-ziurovais-ne-prozos-forma-sako-aktore-nele-savicenko