„Mamai tai turbūt atrodė tikėtiniau nei man“ – sako šiaulietė džiazo vokalistė Kristina Svolkinaitė

Iš Šiaulių kilusi džiazo vokalistė Kristina Svolkinaitė sugrįžta į gimtąjį miestą ir sutiko papasakoti kaip atrado džiazą bei kokią reikšmę jis turi jos gyvenime.

Kristina, kada ir kaip atradai džiazą?

Džiazą atradau įstojusi į Klaipėdos Universiteto Menų fakulteto džiazo katedrą. Šiauliuose, nuo pat vaikystės intensyviai dainavau pas nuostabią mokytoją Loretą Stankuvienę, tačiau nei šeimoje, nei kitoje aplinkoje neteko susidurti su džiazo muzika. Arba aš jos tiesiog nesugebėjau atpažinti (šypteli Kristina) Stojau į džiazo katedrą tik dėl vokalo tobulinimo – norėjau eiti tolyn, pažinti, atrasti. Na, o prasidėjus studijoms gavau programą, kuri man tiesiog patiko, tiko. Prie džiazo nesipratinau, – tai tiesiog mane įtraukė ir buvo taip, lyg sutikus seniai pažįstamą.

Erasmus studijų Olandijoje metu, iš muzikanto Michael Moore sulaukiau to pačio klausimo. Papasakojus visą šią istoriją jis tiesiog šypsodamasis apibendrino: “so jazz found you!“ (džiazas atrado tave aut. past.). Tuo metu ties tokiu jo pasakymu „užstrigau“, nes tokiame ankstyvame amžiuje juk mes viską patys renkamės (šypteli vokalistė aut. past.)

Dabar suvokiu, jog atviras santykis su pasauliu Tave tiesiog atveda ten, kur turi būti. Tikiuosi. (nusijuokdama priduria Kristina aut. past)

Ar tėvai (gal irgi muzikos pasaulyje sukasi?) lengvai priėmė tavo svajonę tapti džiazo dainininke? Gal net paskatino?

Mano tėtis buvo savamokslis muzikantas. Labai mylėjo muziką, grojo, dainavo. Vaikystėje namie kartu pamuzikuodavom. Taip susiklostė, kad pradėjęs groti vestuvėse negalėjo, nemokėjo ar nenorėjo „išlipti“ iš tųjų vestuvinių linksmybių. Kentėjom visi – Mama ir mes, keturi jos vaikai. Vieną kažkurią vaikystės dieną (ar naktį), jis tiesiog nebegrįžo. Mes visi likom laukti, o Mama tęsė pirmiausia mūsų, o paskiausiai savo gyvenimus. Manau, kad ji tiesiog stebėjo, kaip aš mėgstu dainuoti, nespati tada, kai maniau, kad nemėgstu, ji – priėmė, skatino, padėjo. Tad ir pasirinkimas studijuoti muziką nebuvo iškapstytas iš niekur. Mamai tai turbūt atrodė tikėtiniau nei man. O, kad tapsiu džiazo dainininke niekas negalvojo ir nesitikėjo. Tiesiog plaukiau pasroviui, bet už visą kelią link muzikos esu dėkingiausia savo Mamai, savo muzikos Mokytojai Loretai Stankuvienei bei „Juventos“ mokyklos aplinkai.

Kokią dalį dabar tavo gyvenime užima džiazas?

Manau, jog mano gyvenime džiazas užima visą mane. Tai, kaip branduolys, apie kurį sukuosi.

Kaip subūrei grupę, su kuria atvažiuosi koncertuoti į Šiaulius?

Grupė muzikantų, su kuriais atvyksiu koncertuoti buvo suburta jų pasiteiraujant ar jie laisvi tą dieną (nusijuokia Kristina aut. past). Iš tiesų, tai – žmonės, su kuriais muzikuoti smagu ir vieno kitus pažįstam. Jūris – gitaristas, pamišęs dėl muzikos. Kiaurą dieną gali groti, dalintis muzika, mokyti, klausyti, ieškoti. Darius – bugnininkas, kuris moka muziką papuošti, išgirsti. Domas – bosistas, labai atsakingas muzikantas, tad už jo galima jaustis, kaip už sienos.

Mokai džiazinio dainavimo, ką patartum svajojantiems pasirinkti džiazinio dainavimo studijas?

Muzikos kelią, studijas patarčiau rinktis pirmiausia tiems žmonėms, kurie to tikrai tikrai labai nori, kurie augo su muzika arba jaučia, kad ja nori dalintis visa savo esybe. Kelias nelengvas ir jis niekada nesibaigia, kaip turbūt ir bet kurioje kitoje srityje, jeigu tą iš tiesų myli ir studijuoji savą dalyką. Pirmiausia yra širdis, o tuomet darbas. Gebant matyti ir pasišvęsti abiejų junginiui, galima eiti tolyn. Kažkurio vieno nepaisant, dažnai įstringi ir nebesusigaudai, kas su Tavimi vyksta.

Ko žiūrovai gali tikėtis eidami į tavo ir grupės koncertą Šiauliuose?

Norėtųsi, kad žiūrovai atėję į koncertą taptų labiau klausytojais, nei žiūrovais. Nebent žiūrovai žvelgtų giliau ir priimtų kiekvieno koncertuosiančio jautrių sielų dovanas ir jausmų apnuoginimą. O mes patys kuo nuoširdžiausiai dovanosim džiazo standartų interpretacijas, su savomis improvizacijomis, kurios šaus tą akimirką. Man asmeniškai norisi neįpareigoti nieko – lai džiazo muzika atranda, paliečia, sudomina ar nuvilia. Nesistengsim įtikti, o stengiamės būti savimi muzikuojant – regis tik toks kelias veda pirmyn!

Pasiklausyti Kristinos Svolkinaitės ir grupės koncerto „Jazz Found You“ galėsite gegužės 17 dieną 18.00 val. Šiaulių kamerinėje salėje „Polifonija“, neformalioje aplinkoje.