Kai muzika tampa šviesa: projektas „Tebūnie šviesa“ Šiaulių kultūros scenoje

Kai muzika tampa šviesa: projektas „Tebūnie šviesa“ Šiaulių kultūros scenoje

Įkėlimo data: 2024-12-06

50-metį mininčio Šiaulių valstybinio choro „Polifonija“ organizuojamas tradicinis projektas „Tebūnie šviesa“ šiemet klausytojus pakvietė į išskirtinę dviejų etapų kelionę, skirtą rimties, susikaupimo ir laukimo laikotarpiams – Vėlinėms ir Adventui. Projektas, kurio pirmasis etapas prasidėjo tarptautiniais meistriškumo kursais chorų dirigentams, o antrasis buvo skirtas Advento laukimo šviesai, šiemet ypatingai akcentavo tarptautiškumą ir profesionalumą.

Projekto pradžią pažymėjo tarptautiniai meistriškumo kursai, vykę spalio 26–31 d. Šiauliuose, kuriems vadovavo garsusis vokiečių dirigentas prof. Jan Schumacher. Kursuose dalyvavo dirigentai iš Lietuvos, Portugalijos, Vokietijos ir Baltarusijos, kurie dirbo su Šiaulių valstybiniu kameriniu choru „Polifonija“. Kursų metu dirigentai dirbo su XX a. Vokietijos ir XXI a. Lietuvos chorinės muzikos repertuaru bei tobulino savo profesinius ir meninius įgūdžius.

Kursų kulminacija tapo baigiamasis koncertas „Tebūnie šviesa“ skirtas Vėlinėms. Chorui „Polifonija“ dirigavo aštuoni meistriškumo kursų dalyviai: Klaudija Aleksandravičiūtė, Augustė Andrijauskaitė, Gintarė Barisaitė-Mitkuvienė, Neringa Sidaugaitė, Gabrielius Gaidamavičius, Alberto Araújo (Portugalija), Burkard Euring (Vokietija) ir Ekaterina Madatova (Baltarusija).

Antroji projekto dalis – koncertas „Šviesa tamsoje“ – įvyko gruodžio 5 d. Advento laikotarpiui būdingoje sakralumo ir ramybės atmosferoje. Šiaulių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčios skliautuose suskambėjo unikali programa, kurioje chorinė, solinė ir vargonų muzika susijungė į darnią visumą.

Koncertą vedė Vita Butvilienė, o scenoje su „Polifonija“ pasirodė žymūs atlikėjai: vargonininkė Renata Marcinkutė Lesieur, sopranas Arina Alekseeva (Baltarusija-Lietuva) ir baritonas Denisas Ivanovas (Baltarusija-Lietuva). Koncerto svečias – dirigentas Dariusz Zimnicki iš Lenkijos – ne tik dirigavo, bet ir pristatė savo autorines giesmes chorui „Tota pulchra es Maria“ ir „Benedictus Dominus“. Programos kulminacija tapo prancūzų kompozitoriaus Gabriel Faure „Requiem“, kuris savo šviesiu ir viltį įkvepiančiu skambesiu palietė kiekvieno klausytojo širdį ir apdovanojo atlikėjus aistringomis ovacijomis.

Advento koncertas simboliškai kvietė susirinkusiuosius atsigręžti į vidinį apsivalymą, pasiruošti artėjančių Kalėdų šviesai ir sustoti vis labiau skubančiame pasaulyje. Tai buvo muzikos ir dvasingumo dermė, kurios ypatinga atmosfera užpildė bažnyčios erdves ir klausytojų sielas.

Abu koncertų ciklo etapai išsiskyrė tarptautiškumu. Projektas suvienijo atlikėjus ir dirigentus iš Lietuvos, Vokietijos, Portugalijos, Baltarusijos bei Lenkijos. Toks bendradarbiavimas ne tik praturtino „Polifonijos“ koncertinę patirtį, bet ir tapo simboliniu kultūrų dialogu, kurio dėka Šiauliai dar kartą įsitvirtino kaip svarbus tarptautinis chorinės muzikos centras.

Valstybinis choras „Polifonija“ nuoširdžiai dėkoja projekto rėmėjams – Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai, Šiaulių miesto savivaldybei ir Lietuvos chorų sąjungai – už galimybę įgyvendinti šį išskirtinį dvasingumo ir muzikos projektą. Organizatoriai taip pat dėkingi visiems dalyviams, kurie prisidėjo prie renginių įgyvendinimo, ir klausytojams, kurių gausus būrys dar kartą patvirtino šio projekto svarbą ir aktualumą.

„Tebūnie šviesa“ – tai ne tik koncertai, bet ir galimybė pajusti gilesnę muzikos prasmę, kuri jungia skirtingas kultūras, tradicijas ir žmones. Ateityje šis projektas neabejotinai tęs savo misiją, kviesdamas klausytojus stabtelėti, įkvėpti ir prisiliesti prie šviesos, kuri įkvepia mūsų kasdienybę.

Šiauliai dar kartą įrodė, kad yra miestas, kuriame muzika ne tik skamba – ji sukuria bendrystės, dvasingumo ir kultūrinės stiprybės erdvę.

Partneriai