„Regina Libertas“ – jaunųjų menininkų rezidencija M. K. Sarbievijaus garbei

„Regina Libertas“ – jaunųjų menininkų rezidencija M. K. Sarbievijaus garbei

Įkėlimo data: 2022-09-28

2022 m. spalio 10-15 d. Kražiuose vyko kūrybinė laboratorija - rezidencija „Regina Libertas“, skirta Lietuvos ir Lenkijos jauniesiems kompozitoriams.

Pagrindinis projekto tikslas – įprasminti ryškios asmenybės – Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus (Mathias Casimir Sarbievius) atminimą ir atskleisti plačiajai visuomenei jo kūrybą, suteikiant jai galimybę atgimti naujų muzikos kompozicijų pavidalu.

Motiejus Kazimieras Sarbievijus (1595 m. vasario 24 d. Sarbieve, Plocko vaiv. – 1640 m. balandžio 2 d. Varšuvoje) – jėzuitų auklėtinis, vienas iškiliausių Europos baroko epochos poetų, rašiusių lotynų kalba, Vilniaus universiteto profesorius, Kražių kolegijoje dėstęs poetiką.

Pasak Sarbievijaus, tautų valdovė „Karalienė Laisvė“ (lot. Regina Libertas) labiausiai yra pamėgusi lietuvių ir lenkų žemes, todėl šitas faktas nulėmė sprendimą rezidencijon kviesti būtent šių šalių atstovus.

Kražiai jaunųjų menininkų rezidencijai ir naujos muzikinės programos parengimui bei atlikimui pasirinkti neatsitiktinai, nes tai – išskirtinis miestelis Šiaulių apskrityje. Jis garsėja ne tik tuo, kad čia gyveno ir kūrė Sarbievijus, bet ir savo didinga istorine praeitimi, kultūrinėmis tradicijomis, paskelbtas urbanistikos paminklu.

Rezidencijoje dalyvavp vienas Lietuvos ir net trys Lenkijos kompozitoriai: Dovydas Baltrimavičius, Julia Janiak, Zuzanna Koziej ir Michał Szarowicz. Jaunieji menininkai visą savaitę Kražiuose turėjo galimybę ne tik kurti, bet ir pasisemti žinių, kuriomis dalinosi Vilniaus universiteto doc. dr. Ona Dilytė-Čiurinskienė, o taip pat Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje besidarbuojančios prof. dr. habil. Gražina Daunoravičienė bei prof. dr. Lina Navickaitė-Martinelli.

Kražių apylinkės ir istorija alsuojančios buvusios XVII a. jėzuitų kolegijos sienos sukūrė nekasdienę atmosferą, inspiravo naujas muzikines idėjas kūrybai, kurios buvo realizuotos drauge su Šiaulių valstybiniu kameriniu choru „Polifonija“.

Spalio 15 d. 17 val. įvyko baigiamasis koncertas, kurio metu Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro salėje suskambėjo naujai gimusios muzikinės kompozicijos.

Organizatorius – koncertinė įstaiga Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“.

Rėmėjas - Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Partneris – Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras.

Partneriai