Šiauliuose įteiktos premijos jauniesiems kompozitoriams

Šiauliuose įteiktos premijos jauniesiems kompozitoriams

Įkėlimo data: 2022-06-13

ŠIAULIUOSE ĮTEIKTOS PREMIJOS JAUNIESIEMS KOMPOZITORIAMS

Iš pirmo žvilgsnio, jaunųjų kompozitorių konkurso finalinis koncertas gali kelti įtarimą, jog tai -  nepatyrimo ir „pirmų blynų“ kupinas renginys, kuris tikrai ne visuomet yra vertas intelektualaus ir patyrusio chorinės muzikos klausytojo dėmesio. O vis tik – anaiptol.  Jau antrus metus iš eilės choro „Polifonija“ organizuojamas jaunųjų kompozitorių konkursas lenkia visus lūkesčius ir parodo, kokį didelį potencialą atsineša jaunoji kompozitorių karta.

Konkursas, skirtas Jono Meko jubiliejui

Šiais metais kompozitoriams buvo duota nelengva užduotis – sukurti kompozicijas pagal kino, prozos ir poezijos kūrėjo Jono Meko tekstus. Lietuvių išeivijos kūrėjas šiemet būtų šventęs 100-ąjį jubiliejų, tad šia proga LR Seimas 2022-uosius paskelbė Jono Meko metais.

Antrajame etape visi jaunųjų kompozitorių sukurti ir administracinį vertinimą praėję kūriniai buvo perduoti komisijos vertinimui. Visus šiuos kūrinius choras „Polifonija“ atliko finaliniame renginyje birželio 8 d., kurio pavadinimas gimė atkartojant paties Jono Meko žodžius „Muzika yra draugystė“.

Konkurso premija įteikta ir lietuvių išeiviui

Vertinimo komisiją sudarė trys skirtingų sričių profesionalai. Lietuvių etnomuzikologė Austė Nakienė, jaunosios kartos kompozitorius Kristupas Bubnelis, o komisijai pirmininkavo Jono Meko vizualiųjų menų centro direktorius Gintaras Sodeika.

Komisijai kūriniai buvo pateikti anonimiškai, todėl nei vienas komisijos narys iš tikrųjų nežinojo, kurio kompozitoriaus darbą vertina, tačiau bendroje balų sumoje visų skiriami balai pasiskirstė labai panašiai. Visą renginį ir premijas finansavo asociacija LATGA. Labai džiugu, kad gautas finansavimas pritraukė dalyvių ir iš užsienio šalių.

Pirmosios vietos premija, (700 eurų), paskirta Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenančiam Martynui Matučiui už jo sukurtą kūrinį „Melsvam virpėjime“. Antrosios vietos, (500 eurų) premija paskirta kompozitoriui Karoliui Dabulskiui už kūrinį „Naktis“, o trečiosios vietos premija atiteko kompozitoriui Evaldui Aleknai už sukurtą kūrinį „1948 kovo 28“.

Diplomai įteikti ir Gretai Garmašaitei už kūrinį „Šilai ir krūmai“ bei Ekaterinai Madatovai už kūrinį „Tada, apsvaigęs vasara“.

Muzika yra draugystė

Finaliniame konkurso renginyje Jono Meko dvasią atpažinti galima buvo ir iš režisieriaus Ričardo Šileikos sukurtų fluxus elementų. Net ir lietus nesukliudė ateinančių į renginį pasitikti lauke prie  stalo, užtiesto balta staltiese su rašytojo atributu – rašymo mašinėle, prie įėjimo į „Polifonijos“ žiūrovų salę kabėjo Jono Meko taip mėgtos skrybėlės, o foje išdėlioti molbertai, nuo kurių į žmones bylojo J. Meko citatos. Kiekvienas, įžengęs į „Polifonijos“ kamerinę  salę  iš karto galėjo pajusti bendrystę bei šiltą paprastumą, kurį įnešė Fluxus elementus padėję įgyventinti bičiuliai Vytautas Butvilas ir Edmundas Verpetinskas.

Choro „Polifonija“ meno vadovo Lino Balandžio iniciatyva - skatinti jaunuosius kompozitorius kurti naujas kompozicijas, įgauna pagreitį. Konkurso dėka regione esantys klausytojai turi galimybę pažinti ne tik iškilius lietuvių poetus, menininkus, bet ir susipažinti su jaunaisiais kompozitoriais, kuriančiais Lietuvos ir pasaulio muzikos ateitį.

Partneriai