Gijos Kančelio „EXIL“

Gijos Kančelio „EXIL“

Data ir laikas: Liepos 23 d. 20 val. Šv. Ignaco Lojolos bažnyčia

XXXVIII FESTIVALIS „RESURREXIT“  tęsiasi.
– VASAROS KONCERTAI – 

Liepos 23 d. 20 val.

Šv. Ignaco Lojolos bažnyčia

 

Gijos Kančelio „EXIL“

Asta Krikščiūnaitė (sopranas), Audronė Kisieliūtė (sintezatorius), Darius Dikšaitis (smuikas), Gediminas Dačinskas (altas), Tomas Ramančiūnas (violončelė), Valentinas Gelgotas (fleita), Donatas Bagurskas (kontrabosas).

 

--

 

ŠIAULIŲ MUZIKOS MYLĖTOJAMS – IŠSKIRTINIS KOMPOZITORIAUS GIJOS KANČELIO KŪRINYS

Dainininkė Asta Krikščiūnaitė (sopranas) ir kamerinis ansamblis kviečia į išskirtinį muzikos vakarą, skirtą pagerbti 2019 m. išėjusio kompozitoriaus Gijos Kančelio atminimą.

Gruzinų kompozitorius Gija Kančelis (Giya Kancheli, 1935-2019) gimė ir studijavo Tbilisyje (Sakartvelas). Sovietmečiu emigravo į Belgiją ir kaip daugelio buvusios Sovietų Sąjungos kompozitorių, jo muzika Vakaruose tapo žinoma tik nuo 1990-ųjų.  Jo kūrybai būdingi sielvarto, baimės, vienatvės ir protesto, nostalgijos ir nekaltumo naratyvai. Visgi asmeninis kompozitoriaus credo turbūt geriausiai išreiškiamas jo paties žodžiais: „...Muzika, kaip ir pats gyvenimas, neįsivaizduojama be romantizmo. Romantizmas yra aukšta praeities, dabarties ir ateities svajonė – nenugalimo grožio jėga, kuri iškyla aukščiau ir užkariauja nežinojimo, fanatizmo, smurto ir blogio jėgas“.

Mėginimus apsiprasti su svetima šalimi ir tremtimi Kančelis išreiškė nauju kūrinių tipu, kurį pats vadina maldomis. Tai kūriniai mažam ar vidutiniam instrumentiniam ansambliui, gaubiamam vokalo auros. „Exil“ išryškina kai kurias lig šiol tik numanomas tendencijas. Šį kūrinį sudaro keletas dainų arba solo kantatų. Instrumentų sumažinta iki kelių styginių ir fleitos (pakaitom altinės su bosine). Taip pat taupiai naudojamas sintezatorius ir garso įrašų intarpai. Svarbus vaidmuo tenka vokalui. Jis perteikia tekstą, atspindintį tremtinio dvasinę būseną. Tekstai parašyti vokiečių kalba. Tai 23 psalmė iš Senojo Testamento, trys Paulio Celano ir vienas Hanso Sahlio eilėraštis. Celanas ir Sahlis yra vokiškai rašę žydų tautybės autoriai. Jie patys patyrė ir kūryboje perteikė tai, kas XX-me amžiuje vadinama tremtimi. Gijai Kančeliui jie yra tartum vyresnieji broliai, išgyvenę tą patį, ką ir jis.

Kritikai pastebėjo, kad išskirtiniai Kančelio muzikos garsai gimsta iš jo tylos. Iš tikrųjų pats kompozitorius yra sakęs, kad labiausiai jį žavi „paslaptinga tyla, atsirandanti prieš tono atsiradimą“. Ryškus jo muzikos bruožas yra tai, kad tyla naudojama kaip priemonė padidinti klausytojų įspūdžius ir atsakymus.

Solistei Astai Krikščiūnaitei „Exil“ kūrinys yra ypatingas – dainininkę ir kompozitorių siejo asmenine pažintis. Būtent pats G. Kančelis daugiau nei prieš dešimtmetį A. Krikščiūnaitei pasiūlė atlikti ypatingą savo kūrinį – „Exil“. Tąkart Lietuvos nacionalines filharmonijos scenoje „Exil“ buvo atliktas mūsų šalyje pirmą kartą.

Partneriai